JOBka.cz® | Náš příběh

Jak to celé vzniklo

Dobrý den, jmenuji se Marek Ander a jsem idea maker JOBky. Prvopočátky JOBky se datují někde kolem roku 2010, kdy začaly moje první nápady na podnikání a pokusy o vytváření prvních aplikací. Po nespočtu nezdařených nebo jen částečně zdařených projektů, se kolem roku 2018 naskytla zajímavá příležitost. Tehdy ještě jako zaměstnanec na pozici IT ve společnosti Ideal Automotive jsem dostal úkol na realizaci jistého oznamovacího kanálu pro zaměstnance. Původní myšlenka byla instalace ozvučení do haly. Zadání doslova znělo: "Pane Andere, vy jste muzikant, je to tak, ... zkuste prosím zajistit, co by obnášelo pořídit ozvučení haly tak, abychom mohli na přelomu směn zahrát zaměstnancům nějakou hudbu a informovat je o aktuálním dění." Sehnal jsem pár dodavatelů, změřili jsme decibely a dostal jsem nabídky. Nebylo to nic levného, a proto se vedení shodlo, že do toho nepůjdeme. Na základě toho vznikl nápad. Řekl jsem si, proč nevyužít mobilních telefonů, který má každý ve své kapse. Zasedl jsem se svými kolegy a začali jsme vymýšlet zadání pro softwarové firmy. Jednou z firem, které jsem poptal, byla firma Skeleton Software Plzeň, tehdy jsem kolegu Petra Maška a Honzu Netrvala ještě vůbec neznal. Dnes je Skeleton naše vývojové centrum a JOBka je pobočnou společnosti Skeleton Software Plzeň.

Ve chvíli, kdy jsem uzavíral výběrové řízení, mě jako první překvapily dvě věci. Prvním překvapením byla poměrně vysoká cena mobilní aplikace pro naší firmu. Druhým překvapením bylo, že v podstatě stejná cena (s přesností na jednotky maximálně desítky tisíc korun) přišla od všech firem, kterým naše zadání odešlo. V této části mého vyprávění není překvapením, že výběrové řízení vyhrála firma Skeleton Software Plzeň. Zaujali mne zejména tím, že již přišli s předpřipraveným ready2use řešením, které mi při prezentaci nabídky ukázali. Že byl výběr správný, si potvrzuji za celou dobu spolupráce s kolegy.

Nyní přišlo na lámání chleba. Obhájení ceny nákupu software pro firmu, ve které jsem pracoval. V té době nebyl bohužel (dnes bohudík) na takový projekt budget, a projekt byl zamítnut. V tu chvíli nastal klíčový moment. Myšlenka mobilní aplikace pro firmy mi přišla tak úžasná, že jsem se rozhodl financovat pilotní projekt sám (z vlastních celoživotních úspor na chystaný nákup pozemku na stavbu domu). S naším panem ředitelem jsem se dohodl, že projekt spustíme, že budou mít naši zaměstnanci skvělý nástroj na objednávání obědů z mobilu a budou o všem včas informovaní, ale že projekt budu provozovat jako moji osobní obchodní aktivitu. Vedení společnosti souhlasilo a zanedlouho jsem objednával první verzi JOBky 1.0. u dodavatele Skeleton Software Plzeň. Za několik měsíců, když jsem, jako zaměstnaný a živnostník v jedné osobě, zobchodoval licence JOBky pro sedmého klienta, oslovil mne Honza Netrval, dnes můj kolega, jestli bych nevstoupil do jednání o propojení JOBky a Skeleton Software. Souhlasil jsem. Poté, co jsme domluvili spolupráci, začal projekt nabírat na obrátkách. Vývoj nových verzí se zrychlil (vydáváme novou verzi se skvělými funkcemi 3x - 4x / rok), produkujeme nové funkce, jazykové verze, podporu nových platforem (např. kiosků) atp. Současně se touto dobou rozvíjí obchodní tým, jehož základy položila kolegyně Martina, která sestavila celý obchodní tým a na pomoc jí později přišla i Gabča, která buduje tým na Moravě a Slovensku. Prakticky od samého počátku je součástí firmy a pracuje na implementacích JOBky také kolega, dnešní vedoucí oddělení technické podpory, Honza Tráva. Honza pracuje (dodnes) usilovně nejen přes den ale také hodně po večerech a nocích a veškeré inovativní změny uvnitř aplikace jako design intranetových stránek, uživatelské prostředí a příjemný přístup ke komunikaci jsou hlavně jeho prací. Honza je inspirací i pilířem celého oddělení implementace a technické podpory.

JOBka a Skeleton Software je dnes plná nadšených kolegů. Jsem vděčný, za ty neúspěchy, které JOBce předcházely, jsem vděčný za ten dotaz pana ředitele v původním zaměstnání, jsem rád, že JOBka vznikala na základě mého dlouholetého pobytu v prostředí, pro který je určena. Děkuji všem kolegům a partnerům, kteří se kdy na JOBce podíleli a budou podílet. Odměnou jsou pro nás všechny feedbacky zákazníků. Věřím, že na zaměstnancích záleží :-)

Děkuji, že jste dočetli až sem.
Marek Ander

Marek Ander - zakladatel JOBky